Kosmetyki mineralne – czy warto?

czy warto stosować kosmetyki mineralne Kosmetyki mineralne są obecnie w wielu kręgach wprost zachwalane pod niebiosa. O ile nie można odmówić im wielu zalet o tyle trzeba pamiętać o tym, że nie są one również pozbawione wad. Zacznijmy jednak od tego, że istotnie mogą one mieć doskonały wpływ na zdrowie naszej skóry. Wśród wielu różnych składników jakie bardzo często znajdują się w takich produktach należy wspomnieć przede wszystkim o dwutlenku tytanu oraz tlenku cynku. Są to minerały które wykazują doskonałe właściwości, chroniąc ludzką skórę przed promieniami słonecznymi – korzystając z nich nie musimy w takim razie obawiać się zbyt silnego słońca. Ponadto sam tlenek cynku jest minerałem wykazującym silne działanie przeciwzapalne. Oprócz samych kosmetyków mineralnych bardzo często stosuje się go między innymi w produktach dla małych dzieci. Wszystko to sprawia, że kosmetyki mineralne mają o wiele lepszy wpływ na zdrowie naszej skóry niż te standardowe.

Oczywiście, wiele ich zalet wychwalanych przez producentów to zwykły chwyt reklamowy mający zachęcić jak najwięcej osób do kupowania takich produktów. Z drugiej jednak strony wiele argumentów wysuwanych przez ich przeciwników również nie ma zbyt dużego pokrycia w rzeczywistości. Wielu ludzi twierdzi między innymi, że kosmetyki mineralne zawierają malutkie cząsteczki które wnikając głęboko w strukturę skóry niszczą ją.

W rzeczywistości jednak cząsteczki te musiałyby być tak mikroskopijne, że kosmetyki mineralne nie mogłyby nawet odrobinę maskować żadnych niedoskonałości skóry. Oprócz tego całkiem niedawno prowadzono akcję w mediach na rzecz nagłośnienia faktu stosowania w takich kosmetykach tlenochlorku bizmutu, którzy rzekomo ma wywoływać stany zapalne i przyczyniać się do powstawania trądziku. Co prawda dzięki tej akcji z półek sklepowych faktycznie zniknęło wiele kosmetyków zawierających ten składnik, ale jednocześnie nadal brak jest naukowych dowodów na potwierdzenie tej tezy. Wśród kosmetyków mineralnych spotkamy się obecnie z ogromnym wręcz wyborem. Warto jednak podchodzić do nich w rozsądny sposób i przede wszystkim mieć stuprocentową pewność co do tego, że kosmetyki które wybieramy będą dla nas faktycznie bezpieczne.