Korzyści zdrowotne płynące z soku z selera na cały organizm

 

Odnieś się do poniższych korzyści zdrowotnych soku z selera i odziedzicz zdrowy styl życia od dziś! Czytaj dalej, aby dowiedzieć się.

Co to jest seler?

Seler jest rośliną, która od niepamiętnych czasów była uprawiana jako warzywo. W zależności od sposobu uprawy można spożywać różne części selera - zarówno łodygi, liście, jak i hipokotyl (łodygi). Nawet nasiona mają zastosowanie lecznicze jako silnie działające zioło.

Dzika odmiana selera naciowego (Apium graveolens var. graveolens) występuje na całym świecie. Według szacunków, pierwsza uprawa selera została ogłoszona w regionie Morza Śródziemnego, gdzie występują słone i wilgotne siedliska oraz bagniste gleby w pobliżu linii brzegowych. Seler preferuje takie klimaty.

W Ameryce Północnej uprawia się odmianę selera "Pascal", która ma znacznie grubsze łodygi liści. W Europie popularną odmianą jest seler naciowy, który ma większą główkę hipokotylową i może być wykorzystywany do zup i sałatek. W Azji seler przybiera postać Apium graveolens var. secalinum, zwanego "selerem liściastym". Ten chiński wariant selera jest prawdopodobnie najstarszą uprawianą jego odmianą. Ma cienkie łodygi i mocniejszy smak i zapach w porównaniu z innymi selerami.

Jak zrobić sok z selera?

Tak, seler naciowy może być używany nie tylko w zupach i sałatkach. To także zdrowy sok! Wszystko, czego potrzebujesz, aby go zrobić to:

  • Łodygi seleraWodaJuicer lub blenderOdcedzacz lub durszlak.

zdrowie

Procedura

  1. Usuń wierzchołki i podstawy łodyg selera.Umyj seler w sitku, aby usunąć brud i inne zanieczyszczenia.Włóż seler do blendera lub sokowirówki. Nie szkodzi, jeśli jest jeszcze trochę mokry. To pomoże mu się lepiej zmiksować.Miksuj przez kilka minut. Możesz dodać do mieszanki zielone jabłka, jarmuż, miętę, sok z cytryny lub imbir.Przefiltruj zawartość przez muślinową ściereczkę do pojemnika.Świeży sok z selera jest gotowy do spożycia! Opcjonalnie, przed podaniem, przechowuj w lodówce.

Korzyści zdrowotne płynące z picia soku z selera

Istnieją liczne korzyści zdrowotne płynące z picia soku z selera, niektóre z nich znajdują się poniżej dla Twojego odniesienia:

1. Pomaga w trawieniu

Wysoka zawartość błonnika w selerze sprawia, że proces trawienia przebiega sprawnie. W rezultacie, ułatwiając wypróżnianie, pomaga zapobiegać zaparciom i zespołowi jelita drażliwego (IBS).

2. Poprawia zdrowie serca

Soki warzywne są bogate w antyoksydanty, które zmniejszają stres oksydacyjny obecny w organizmie. W konsekwencji obniża to ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Ponadto, sok z selera pomaga również w utrzymaniu nadciśnienia i miażdżycy na dystans, wraz z szeregiem innych chorób układu krążenia.

3. Przeciwzapalne

Stan zapalny jest oznaką osłabionej odporności. Kiedy organizm jest zbyt słaby, aby bronić się przed czynnikami zewnętrznymi, może pojawić się stan zapalny. Sok z selera zawiera aktywne składniki, takie jak apigenina, apiina i luteolina, które mają działanie przeciwzapalne.

4. Poprawa zdolności poznawczych i snu

Badania wskazują, że diety oparte na roślinach mogą być kluczem do odblokowania zdrowych funkcji mózgu i poprawy snu. Będąc, że sok z selera, który jest wysoki w diecie polifenoli, pomaga w modulacji rytmów okołodobowych i cykli sen-czuwanie. Biorąc pod uwagę te punkty, dodając sok z selera do swojej porannej rutyny może kickstart swój mózg do pożądanych poziomów wydajności!

 

5. Wspaniały dla skóry i włosów

Sok z selera działa jak napój detoksykacyjny. Co więcej, sok z selera jest bogaty w minerały takie jak potas i magnez, które utrzymują równowagę elektrolitową i poziom pH skóry. Jak już zauważono, ten niesamowity napój może zdziałać cuda, aby wyleczyć skórę z wszelkich skaz, trądziku i innych oznak starzenia się.

6. Właściwości moczopędne

Wspomnieliśmy, że sok z selera jest bogaty w potas i magnez. W efekcie oznacza to również, że sok z selera działa jako środek moczopędny. Ułatwia on produkcję moczu, co z kolei przekłada się na korzyści zdrowotne w zapobieganiu infekcjom dróg moczowych i dolegliwościom nerek.

7. Dobre dla męskiej płodności

 

Badanie przeprowadzone na myszach wykazało pozytywną korelację między płodnością a spożyciem selera. Nawet w medycynie tradycyjnej, seler jest przydatny w stymulowaniu libido i wspomaganiu spermatogenezy (produkcji plemników).

Seler posiada flawonoidy, takie jak apigenina, które chronią męski układ rozrodczy przed stresem chemicznym.

8. Reguluje poziom pH organizmu

Z diet coraz bardziej kwaśne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że twoje ciało nie ma odpowiedniej równowagi alkaliczno-kwasowej. Jedzenie warzyw o wysokiej zawartości zasad może pomóc zrównoważyć tę szkodę, a to obejmuje seler. Oznacza to, że szklanka soku z selera dziennie może przywrócić brakującą równowagę w Twoim organizmie. W konsekwencji, to eliminuje mnóstwo przewlekłych problemów, takich jak kamienie nerkowe i zaburzenia pęcherzyka żółciowego.

9. Zmniejsza uszkodzenie wątroby

Wysoka zawartość polifenoli, sok z selera może pomóc wyeliminować wolne rodniki w organizmie. Co więcej, sok z selera pomaga również radzić sobie z takimi problemami jak niealkoholowa choroba stłuszczeniowa wątroby, marskość wątroby i nowotwory wątroby.

Ostrzeżenia

Pamiętaj, że nic, co dobre, nie przychodzi bez kosztów. Entuzjastyczne podejście do spożywania soku z selera może prowadzić do wielu problemów, analogicznych do picia zbyt dużej ilości wody.

1. Potencjalne problemy z nerkami

Duża ilość szczawianów zawartych w selerze wchodzi w interakcję z jonami wapnia w organizmie, tworząc kamienie. Kamienie te mogą upośledzać funkcjonowanie nerek. Dlatego pij go z rozwagą!

2. Rakotwórczość

Na półkach supermarketów dostępny jest gotowy seler w proszku. Takie artykuły zawierają duże ilości soli, konserwantów i zanieczyszczeń chemicznych, które mogą być rakotwórcze (powodujące raka) w naturze. Podsumowując, bądź ostrożny co do źródła pochodzenia Twojego selera.

3. Może powodować fotouczulenie

Seler posiada substancje czynne zwane psoralenami, które należą do rodziny furokumaryn. Żywność bogata w furokumaryny może wywołać fototoksyczność. To z kolei prowadzi do tego, że na Twojej skórze pojawiają się wysypki i nadwrażliwość na światło.

Wnioski

Seler jest jednym z superfoods, którego nie możesz przegapić, ze względu na wiele korzyści zdrowotnych z nim związanych. Picie selera w formie soku jest ostatnio modne wśród osób dbających o zdrowie. Zmieszany z innymi warzywami i owocami, sok z selera może być jednym z najbardziej pożywnych śniadaniowych smoothie. Jest on zarówno niezwykle sycący, jak i niskokaloryczny.Daj nam znać, jak planujesz włączyć go do swojego planu żywieniowego w komentarzach poniżej!