Jak interpretować sukces kosmetyków mineralnych?

kosmetyki mineralne

Gdy analizujemy opinie na temat kosmetyków mineralnych, nie możemy zaprzeczyć temu, że są one podzielone. Zwolennicy tego typu rozwiązań zachwycają się naturalnym efektem makijażu, chwalą też kosmetyki mineralne za to, że sprawdzają się nawet w największe upały.

Nie brakuje jednak również przeciwników minerałów. Ci zwracają uwagę na to, że kosmetyki te podkreślają niedoskonałości cery i stawiają niemałe wyzwanie dla tych osób, które poszukują odcienia właściwego dla swojej skóry, co daje się w szczególny sposób we znaki paniom z ciemną karnacją.

A jednak kosmetyki mineralne cieszą się coraz większą popularnością, trudno więc nie postawić pytania o to, z czego popularność ta wynika. Sami producenci uważają, że mocno rozdrobnione minerały można z powodzeniem uznać za przełom w kosmetyce, mamy bowiem do czynienia ze środkami zdecydowanie bardziej naturalnymi niż ma to miejsce w przypadku klasycznych kosmetyków. Oczywiście, chemicy kosmetyczni nie są już tego aż tak pewni, tak naprawdę bowiem każdy kosmetyk znajdujący się w drogerii można bowiem określić mianem mineralnego z uwagi na obecność tych samych składników: dwutlenku tytanu, tlenku cynku, miki, czy też tlenku żelaza. I nie ma co wierzyć reklamom – nikt nie wydobywa tych minerałów spod ziemi, nie mieli ich i nie dodaje w takim stanie do kosmetyków.

Składniki te powstają w laboratoriach chemicznych, tak samo, jak ma to miejsce w przypadku każdego innego produktu. Co najciekawsze, nie jest to wcale zarzut, unika się bowiem w ten sposób zanieczyszczeń, a przecież w imię naturalności z pewnością nikt nie chciałby kupować kosmetyków, w skład których wchodzi ołów albo rtęć. Prawdą jest jednak to, że skład kosmetyków mineralnych różni się od tego, jaki charakteryzuje ich klasyczne odpowiedniki. W tym kontekście wypada wspomnieć przede wszystkim o braku parabenów, oleju mineralnego, substancji zapachowych oraz barwników chemicznych.

To właśnie one najczęściej podrażniają skórę i to właśnie ich brak sprawia, że ku stosowaniu kosmetyków mineralnych skłaniają się lekarze dermatolodzy. Oczywiście, nawet najlepszy podkład mineralny nie zda się na wiele, jeśli zapomnimy o zastosowaniu kremu nawilżającego, kosmetyków przeciwzmarszczkowych oraz środka, którego stosowanie zmniejsza trądzik. Same kosmetyki mineralne wywierają jednak korzystny wpływ na skórę.