Mieszanie kosmetyków mineralnych – najpopularniejsze metody

jak wymieszać kosmetykiNajbardziej podstawową metodą jest wymieszanie kosmetyków mineralnych w torebce strunowej. Należy przesypać do niej odpowiednio dobrane ilości półproduktów i szczelnie zamknąć. Następnie dokładnie rozcieramy je w dłoniach lub palcach. Etap ten może mieć różną długość w zależności od konkretnych produktów, ale w większości przypadków potrwa to kilkanaście minut. Z metody tej należy korzystać jedynie w przypadku, gdy w składzie przygotowywanych przez nas kosmetyków nie są obecnie żadne pigmenty matowe. Są one odporne na taki sposób rozcierania, przez co potem kosmetyki mogą pozostawiać na skórze smugi. Świetnie sprawdza się ona z kolei w przypadku otrzymywania nieco mniejszych ilości kosmetyków. Za jej pomocą można uzyskać między innymi róże, bronzery, pudry oraz niektóre podkłady.

Inną, dość prostą metodą jest użycie moździerza. Ucieramy w nim wsypane wcześniej, odpowiednio dobrane ilości półproduktów. W tym przypadku należy zachowywać właściwą kolejność dodawania półproduktów. Na początku dodajemy tutaj wszystkie te substancje które mogą mieć tendencję do zbrylania – są to przede wszystkim pigmenty matowe i węglan wapnia. Później przychodzi kolej na pozostałe składniki. Główny wypełniacz należy pozostawić na sam koniec; nie jest wskazane również dodawanie od razu całej jego ilości. Metoda ta pozwala na bardzo dobre rozprowadzenie pigmentów matowych, zwłaszcza w porównaniu do ucierania w moździerzu – dzięki temu można uniknąć ich zbrylania oraz pozostawiania na skórze smug. Pigmenty muszą być jednak bardzo starannie rozprowadzone, szczególnie czerń żelazowa, zieleń chromowa oraz błękit i fiolet ultramarynowy. Pigmenty bardzo mocno mogą przylegać do ścianek moździerza, przez co konieczne będzie od czasu do czasu dokładne ich zeskrobywanie. Należy pamiętać, że miki kolorowe w czasie ucierania mogą matowieć. Jeśli zatem zależy nam na uzyskaniu bardziej błyszczących kosmetyków, to takie rzeczy powinniśmy dodawać na samym końcu. Za pomocą moździerza można przygotowywać niemalże wszystkie rodzaje kosmetyków mineralnych.

sposoby mieszania kosmetykówKolejną, bardzo dobrą i zaawansowaną już metodą jest ucieranie minerałów w młynkach. W taki sposób można uzyskać bardzo dokładne rozprowadzenie pigmentów i przygotować jednorodne kosmetyki. Pigmenty matowe dobrze jest przed wrzuceniem do młynka rozetrzeć nieco w moździerzu – dzięki temu nie będzie tu efektu zbrylania, zaś same składniki staną się mniej matowe.