Makijaż dla osób z wrażliwymi oczami

makijaż dla oczu wrażliwych U osób wrażliwych wykonanie makijażu bywa kłopotliwe, ponieważ podkłady, korektory i inne kosmetyki często powodują podrażnienia oczu. Dotyczy to zwłaszcza środków posiadających duże ilości środków zapachowych, które w kontakcie ze skórą przechodzą w formę lotną. Zauważenie u siebie reakcji alergicznej na jakikolwiek kosmetyk powinno powodować jego natychmiastowe porzucenie na rzecz czegoś innego o hipoalergicznych właściwościach. Zaczerwienienie i opuchliznę powodować mogą bowiem także różne pigmenty, chociażby karmin wykorzystywany do produkcji fioletowych i różowych cieni. Problemem nie są bynajmniej tylko sztuczne składniki, ponieważ wiele osób skarży się chociażby na kalafonię i lanolinę.

Kosmetyk hipoalergiczny

Kosmetyk hipoalergiczny obarczony jest mniejszym ryzykiem wywołania alergii, ponieważ zredukowano w nim do minimum ilość substancji potencjalnie groźnych. Składników jest mniej i są odpowiednio dobrane. Oznacza to, że nasz wybór kolorystyki będzie wciąż szeroki, chociaż trochę ograniczony, ponieważ bezpieczne substancje pozwolą nam na stworzenie czarnego tuszu i brązowego lub beżowego cienia, ale z uzyskaniem zieleni będzie już bardzo duży problem. Czasami wystarczy tylko odpowiednie oczyszczenie składników produktu i tak na przykład tlenek żelaza wykorzystywany do tworzenia brązowych kosmetyków sam nie jest groźny, ale czasami zawiera uczulające zanieczyszczenia z niklu. Bać nie należy się też konserwantów, gdyż chronią one przed bakteriami i grzybami.

makijaż na wrażliwe oczyŁagodzenie i unikanie podrażnień

Ważną cechą tego typu kosmetyków jest możliwość łagodzenia podrażnień. Wiele z naturalnych składników pomaga w tym przy okazji, a dodatkowo stosuje się domieszki przeznaczone typowo do leczenia skóry, czyli np. wodę termalną i d-panthenol. Absolutnie unikać za to należy cieni i tuszy, w których znajdują się rozdrobnione substancje skrzące się. Są one częstą przyczyną urazów mechanicznych spowodowanych zbyt słabym rozdrobnieniem ich cząstek i wpadnięciem czegoś takiego do oka, a do tego sam pył unoszący się z takich kosmetyków jest silnie drażniący, jeśli trafi na spojówkę oka. Czasami nawet skóra reaguje tutaj negatywnie i powstają na niej po pewnym czasie od nałożenia kosmetyku bardzo drobne ranki.